13 okt VBK utslaget efter förlust mot Hammarby
VBK tog ledningen men tio mardrömsminuter förstörde möjligheterna att besegra Hammarby vilket hade behövts för att kunna ta sig vidare i World Cup.
VBK tog kommandot i matchen, med stort bollinnehav och några goda offensiva försökt. Så när Axel Ekholm i en kontring gick till vänster och sköt in 1-0 var det fullt rättvist. Tyvärr följdes ledningsmålet upp av en tiominutersperiod med passivt försvarsspel, felpassningar och svag markering. Hammarby utnyttjade detta till fullo och gjorde på nio minuter inte mindre än fem mål.
VBK fick stopp på blödningen, och fick pausvila i underläge 1-5.
VBK närmade sig…
I andra halvlek var det Hammarbys tur att tappa boll och agera stressat. Det ledde bland annat till att Adam Rudell i en kontring blev neddragen. Domaren korsade armarna ovan huvudet. Daniel Johansson lade bollen på straffpunkten och förpassade den sedan i nät, till vänster om Patrik Hedberg i Hammarbymålet. Philip Lindqvist fick bara minuterna senare praktträff på hörna.
Med underläget reducerat till 3-5 fick VBK luft under vingarna och pressade Hammarby som på kort tid drog på sig två utvisningar. I det numerära överläge som följde skapade VBK några vassa chanser, där Niklas Gälmans hörnretur träffade en Hammarbyskridsko på linjen till det mål som Patrik Hedberg lämnat öppet. I motanfallet lyckades Christoffer Fagerström återigen utnyttja passivt gult försvar och kom till ett avslut som på något sätt studsade in bakom Borvall i VBK-buren.
…men Hammarby drog ifrån igen
Spiken i kistan trodde många. Men VBK gjorde ett sista försök och i en tilltrasslad situation drogs Axel Ekholm ner. Ny chans från straffpunkten för Daniel Johansson. Den här gången hittade han nättaket.
Men liksom tidigare följdes ett VBK-mål snabbt av ett nytt mål från Hammarby. Då var matchen avgjord och Adam Giljams 8-4 var blott ännu ett bevis på att VBK denna kväll inte var riktig på tå.
VBK är i och med förlusten utan chans att nå kvartsfinal. Den avslutande matchen mot Akilles spelas lördag eftermiddag, kl 14:15
Hammarby IF – Vetlanda BK 8-4 (5-1)
Målskyttar VBK: Daniel Johansson 2, Axel Ekholm, Philip Lindqvist
Vänersborg: Christoffer Fagerström 4, Jesper Jonsson 3, Adam Gilljam
Utvisningar: Hammarby 4×6, VBK 4×6
Hörnor: 2-4
Matchrapport


















