18 feb VBK vann kvartsfinal 2 mot VSK
Anfall är bästa försvar. Det kände vi igen sedan tidigare. Ikväll vände VBK på det: Försvar är bästa anfall.
När VBK kvitterade kvartsfinalserien mot Västerås genom att vinna med 8-6 (3-)) gjordes samtliga åtta VBK-mål av försvarsspelare!
Vilken match det blev inför nästan 1500 åskådare och frågan är om inte detta var en av säsongens bästa matcher av VBK?
Det var absolut inget att be om ursäkt för.
VBK gick tidigt fram till 3-0 och var överlägset VSK.
1-0 gjorde liberon Emil Nordström på en högerhörna i minut 4.
2-0 gjorde vänsterbacken Elias Gillgren på ett klassiskt Gillgren-sätt – men ändå inte.
Vi har för vana att se honom ta bollen efter ett eget hörnrus och kontra in målen.
Nu tog Gillgren bollen i eget straffområde i spelet och körde igenom hela VSK. Han avlutade med att lägga bollen i stolpen och slå in sin egen retur.
– Vi var helt helt säkra på att han skulle vända hem när vi såg att det Gillgren som kom, men det gjorde han inte, sa VSK:s Emil Juhlén innan han tog på sig headsetet inför halvtidsintervjun.
3-0 kom i 35:e minuten och på nytt av Emil Nordström och på nytt på hörna. Men nu dängde han in den via en vänsterhörna.
Det gäller att variera sig.
Det här fick VSK att ta timeout och då vet vi att det ofta händer grejer. Så även den här gången.
VSK gick ikapp till 3-3 där de två sista målen föll på tilläggstid i första halvlek.
Kanske inte helt rättvist då VBK var det klart bättre laget i 30 minuter.
Och tre VBK-mål alltså av försvarsspelare.
”Då måste jag också sätta några”. tänkte tydligen högerhalven Albin Renholm och satte distinkt in 4-3 och 5-3 då timmen var spelad.
VSK reducerade till 5-4.
Därefter var det dags för Gillgren igen och denna gång på ett mer typiskt Gillgren-sätt, mål efter eget hörnrus. 6-4.
Nu ville inte vänsterhalven Viktor Lindahl vara sämre än sina försvarskollegor – och stötte in 7-4.
VSK hade ju som nämnts redan tagit sin timeout men nu satt vi nästan och väntade på ytterligare en – från domarteamet. Om vi ska vara snälla så gjorde de tre grönsvarta herrarna ingen bra insats. Och VBK-spelarna var nära att krevera flertalet gånger då man kände sig förfördelat.
Nu avgjorde som väl inga domslut den här matchen.
Men det här var inte bra…
VSK reducerade ytterligare en gång till innan det på nytt var dags för ”Gillgren show”.
Nummer 41 tog bollen på vänsterkanten och gjorde en ”Kurre Hamrin” men från andra sidan. Han snurrade upp flertalet VSK-spelare och överlistade till slut landslagsmålvakten Henrik Kjellson och punkterade matchen med 8-5.
Tredje spelmålet från vänsterbacken Gillgren!!
VSK hann visserligen med att reducera en gång till men då var det för lite matchtid kvar för att oroa.
Därmed skickade VBK en inbjudan till VSK om en fjärde match i Hydro Arena kommande måndag. Först ska dock match tre avverkas i Västerås på fredag.
VBK kom ikväll till spel med både Joakim Carlström och Hugo Behlander. Men saknade givetvis Pontus Blomberg som spelat färdigt för säsonger efter sitt benbrott i kvartsfinal ett.
Totalt sett en mycket rättvis VBK-seger.


















