27 feb Tack, Ulf Bernström!
Vetlanda Bandyklubb säger idag stort tack till Ulf Bernström - en mångårig trotjänare som nu väljer att sluta som ledare i A-laget.
Exakt hur många säsonger det blivit som lagledare i olika sejourer sedan första gången 1982 vet vi knappt men uppemot 30 säsonger kan vi åtminstone räkna in. Vi vet med säkerhet att det har blivit SM-guld 1986, 1991 och 1992, vinst i Europacupen 1991 samt World Cup 1988 och 1993. Dessutom utsågs han till årets ledare i svensk bandy 1992.
På senare år har han varit en del av ledarstaben tillsammans med Sergei In-Fa-Lin som tagit VBK tillbaka till att bli ett stabilt topplag med semifinal 2024 som höjdpunkt. Med en så lång historia vet han knappt var ha ska börja när Ulf får frågan om att summera och tacka för alla år i VBK.
– Om jag inte blickar allt för långt tillbaka utan bara de senaste säsongerna så har det varit väldigt roligt att få jobba ihop med Sigge och även Christian (Boman) nu den sista säsongen. Så jag vill bara tacka dem, spelarna och övriga ledare samt sportgrupp och styrelse med Håkan (Edvardsson) i spetsen för allt samarbete de senaste åren, säger Ulf Bernström och fortsätter:
– Sen tycker jag det har varit en kick att Henrik Stålhammar kommit in med nya idéer och väldigt många bra saker som kanske inte syns utåt men som är väldigt viktiga för föreningen så det hoppas jag kan fortsätta utvecklas framöver.
Sedan tidigare är det klart att Johnny Quiros kommer kliva in i VBK:s ledarstab nästa säsong och ta över de flesta av de uppgifter som legat på Ulf. VBK är tacksamma att Ulf har varit med i processen för att få Johnny på plats och att han även kommer finnas tillgänglig för överlämning under våren och början av nästa säsong.
– Lite erfarenhet har man ju samlat på sig så det är klart att jag kommer finnas tillgänglig både för Johnny och resten av föreningen med hjälp i frågor som kan dyka upp. Och så kommer jag givetvis vara en stor supporter till laget framöver!
Mer avtackning för Ulf Bernströms långa gärning i VBK där han även själv får berätta sin historia kommer att komma framöver – men för nu säger vi stort tack för alla år som lagledare!


















