Förlust i retromatchen mot Edsbyn

Säsongens retromatch blir inget som vi blickar historiskt tillbaka mot med ljusa minnen på årets mörkaste dag. VBK föll med klara 6-11 (5-4) mot Edsbyns IF.

Det ska påpekas direkt.
Det blev en mycket händelserik bandymatch inför 1120 åskådare.

Lite för händelserik sett med gulsvarta ögon.
Och det drog igång direkt med en högintensiv inledning. 

Främst från Edsbyn och mycket riktigt så föll 0-1 i femte minuten.
I anfallet därpå var det kvitterat till 1-1 genom Albin Renholm. Albins första mål för säsongen.
Och bara några minuter senare kom 1-2 till Edsbyn via en hörnvariant som ytterligare några minuter senare blev 1-3. Då hade det bara spelats tio minuter av matchen.

Kort därefter hade August Ljung ett skott i stolpen. Lägg därtill totalt åtta hörnor innan 17 minuter var spelad.
Detta måste varit en av de mest intensiva inledningar som någonsin har spelats i Hydro Arena.

Därefter lugnade det ner sig betydligt.
Till minut 28.
Då blev det proppen ur  – men bara för VBK.
2-3 av Johan Löfstedt (hörna) och 3-3 av Pontus Blomberg. Två VBK-mål inom loppet av en minut. 

Och som om inte det var nog.
Tre minuter senare gjorde August Ljung 4-3 på en hörnretur.
Tre VBK-mål på mindre än fyra minuter!
Med fem minuter kvar att spela av första halvlek gjorde Filip Bringe 5-3 på hörna.
Och för att slutföra en av de mest intensiva halvlekar någonsin så gör Edsbyn 5-4 med ynka  tre (3) sekunder kvar att spela. Kuriosa första halvlek:   Nio mål – nio målskyttar…

– Det gick lite fram och tillbaka. Så jävla roligt. Jag tycker vi gör en bra halvlek och hämtar ikapp bra,  summerade Albin Renholm halvleken i halvtid i webbsändningen. 

Det kunde/borde blivit en tionde målskytt i minut 50 då Joakim Carlström missade öppet mål från tre meter. Det är en hypotes men vad hade 6-4 betytt där för matchens utgång?

Istället blev det 5-5 på en mycket diskutabel straff till Edsbyn. Som det såg ut slog Elias Gillgren ut bollen till hörna.
Och dessutom 5-6 lite senare.
Två mål av Edsbyn och då såg det ändå ut som om VBK backade hem med hela laget.
5-7 föll på matchens 18:e och Edsbyns 9:e hörna efter en variant. Då återstod 20 minuter att spela.

6-7 gjorde Daniel Johansson efter ett fint förarbete av Vladimir In-Fa-Lin och en ny vändning på gång?

VBK hade också läge att göra fler mål men när man tryckte på som bäst blev det proppen ur ännu en gång men nu bara för Edsbyn som avslutade med fyra raka mål och därmed 1-7 i andra halvlek och totalt 6-11.
– Jag tycker inte att resultatet speglar matchbilden då det är små marginaler men jag tycker ändå att Edsbyn vinner rättvist, summerade Johan Löfstedt efter matchen.

Nästa match för VBK:s del blir Annandag jul. Då reser man så udda som sex mil söderut för Smålandsderby mot Åby-Tjureda.

Leif Hedberg
leif.hedberg@hotmail.se