Tack Linus Sandqvist

Efter spel som junior och en seniorsäsong i VBK lämnar Linus Sandqvist för att fortsätta karriären i Åby/Tjureda.

Linus Sandqvist kommer ursprungligen från Jönköping och flyttade till Vetlanda och VBK inför gymnasiet 2018. Sedan dess har det blivit spel med P19 och debut i Elitserien säsongen 2020/2021. Inför den gångna säsongen hade Linus kontrakt som förstaårssenior och spelade tre matcher i Elitserien.

Utöver detta hade Linus ett utvecklingsavtal med Åby/Tjureda och nu är det klart att karriären fortsätter i Åby över de två kommande säsongerna. 
– Vi säger stort tack till Linus som har visat en mycket bra inställning under sina år i A-laget och har framtiden för sig som försvarare. Det ska bli intressant att se hans utveckling i Åby och vi önskar honom ett stort lycka till framöver, säger Andreas Söderman i VBK:s sportgrupp.

Andreas Söderman
andreas.soderman@vetlandabk.se