
20 feb VBK i underläge med 2-0 i matcher
Någon som vet hur många gånger ett lag vänt 0-2 i matcher till 3-2 i slutspelet? Nu får VBK försöka göra det. Det blev nämligen förlust på nytt mot Hammarby, nu med 6-3 (4-2) på bortaplan.
Det blev på nytt en match där vi inte känner igen VBK. Detta samtidigt som Hammarby spelat upp sig i slutspelet.
Uppställningmässigt hade VBK gjort ett par justeringar i laget. Man valde att spela utan junioravbytare på bänken. Gick alltså runt på 13 utespelare.
Viktor Lindahl spelade från start på högerhalven och Albin Renholm var tillbaka på backen.
Hammarby inledde inledningsvis matchen med samma höga press som senast i Hydro Arena vilket förde med sig ett tidigt bolltapp för VBK vilket i sin tur gav hörna och 1-0 redan i 3:e minuten.
Pontus Blomberg gjorde 1-1 men direkt därefter tog Hammarby ledningen på nytt.
En ny kvittering kom från August Ljung via rena drömmålet. August skrinnade rätt in i den grönvita parkerade grönvita bussen och skrinnade ut på andra sidan av bussen och sprätte in bollen bakom Birgersson.
Hammarbys mål i första halvlek var klassiska Hammarbymål . Man åker runt på kanten, lägger in bollen framför mål och där står en grönvit och slår in bollen. Så var fallet två gånger. De övriga två Hammarbymålen föll genom hörnor efter liknande förspel från Hammarby. Och blev det inte mål så blev det hörna. Sju hörnor för hemmalaget i första halvlek mot VBK:s enda.
VBK däremot krånglar gärna till och är inte lika konsekventa framför mål som Hammarby.
Lägg därtill ett alltför slarvigt passningsspel över hela planen och att man fortfarande inte bygger på med folk i anfallen.
I andra halvlek var det i princip Hammarby för hela slanten. Då behövde inte Hammarby någon buss framför efter mål. Det var endast storspel av Topi Pehukuri i VBK-målet som såg till att det stod 4-2 fram till 73:e minuten då Isac Karlsson gjorde 5-2.
Det var först de sista 15 minuterna VBK skapade framåt genom att agera lite mer desperat. Detta trots att man då i princip var minst en man kort eftersom man drog på sig utvisning efter utvisning.
Joakim Carlström tröstmålade också till 6-3 men då hade Hammarby alltså redan gjort 6:an.
Nu står det därmed 2-0 till Hammarby i matcher och även om det inte är nattsvart så ser det mörkt ut.
Nu ska vi inte titta på omöjligheter utan istället möjligheter.
Visst, det ser tufft ut men det är tre möjligheter kvar och i så fall två av dem hemma.
Men nu gäller det att vinna rubbet och göra en ordentlig uppryckning spelmässigt och visa mer fighting spirit.
Vi börjar i i Hydro Arena på lördag 16.00.