Oavgjort i målrik match mot Västerås

7-7 (4-4) i en svängig match där Filip Bringe kvitterar på hörna i sista minuten.

Två lag på spelhumör bjöd på många mål i sista grundserieomgången och Axel Ekholm var en av de som visade vägen genom att stänka dit ledningsmålet redan i tredje minuten. Lagen bytte anfall med varandra men det kändes som Vetlanda var något närmare nästa mål, och det kom även det genom Axel Ekholm när han tråcklade sig igenom Västerås-försvaret i trettonde minuten.

Efter det var det dags för VSK att komma igång med sitt målskytte, först ett inspel som styrdes in av Robin Andersson och sedan ett skott utifrån av Joel Engström.

Axel ville dock att VBK skulle vara i ledningen och bara någon minut efter kvitteringen drog han upp en hörna i nättaket. Med andra ord tre mål innan halva första halvleken hade spelats.

Men med två snabba mål med kvarten kvar så hade VSK vänt till ledning, och efter det kändes det som Västerås tog hand om spelet och hade ett ganska så klart övertag. Fast logiken i den här matchen sade att ledningen nödvändigtvis skulle växla igen, så med bara några minuter kvar av halvleken kom Albin Rehnholm runt på sin kant och hittade in till Filip Bringe som fick in 4-4.

Även andra halvlek bjöd på ett spelmässigt övertag för VSK, men Vetlanda var inte oävna i sina anfall och fick till ett par hörnor. Emil Nordström gjorde en stark match över hela banan men framför allt under några minuter när Vetlanda fullbordade vändningen, först en passning till Filip Bringe som rundade sin back och satte 5-4, och sedan fick Emil själv bollen utanför straffområdet och satte bollen intill bortre stolpen fram till 6-4.

Det satte ytterligare lite fart på Västerås samtidigt som Vetlandas anfall blev lite väl korta, och de tre nästkommande målen blev VSKs. Först ett fint inspel till Joel Engström, sedan stod Magnus Joneby på rätt ställe efter att Daniel Johansson slagit en straff i stolpen, och när Kasper Sandgren kopierade Axel Ekholm och dribblade sig igenom försvaret och satte 6-7 i 82a minuten så var det inte jättemycket som talade för VBK-poäng.

Men Vetlandas senaste matcher har varit spännande ända till slutsignalen och Filip Bringe, även han tremålsskytt, satte kvitteringen med matchens sista skott på en vänsterhörna. Öppna spjäll i en elitseriematch som var extra målrik, sammanlagt 84 mål på de sju matcherna och det allra sista var ett ledningsmål av Sandviken som gjorde att Vetlanda får möta Motala istället för Hammarby i åttondelsfinalen. Den inleds med bortamatch på fredag med retur på söndag, och vinnarna där ställs mot Sandviken i kvartsfinalen.

 

Vetlanda BK – Västerås SK 7-7 (4-4)
Målskyttar VBK: Axel Ekholm 3, Filip Bringe 3, Emil Nordström.
Västerås: Joel Engström 2, Magnus Joneby, Tobias Holmberg, Kasper Sandgren, Robin Andersson, Rasmus Sjöström.
Utvisningar: VBK 3×10, VSK 2×10
Hörnor: 8-7
Matchrapport

Laguppställning