Inför Edsbyn borta

54 mil i fredags gav en poäng i Söderhamn. På tisdagen åker VBK 51 mil och hoppas på ny poäng när man åker till Edsbyn.

Det är inte alldeles enkelt att ta poäng i Edsbyn. Det vet både VBK och andra lag i elitserien. Men det går – det visade Motala i säsongens andra match då de vann med 6-2 i det som ibland kallats bandykyrkan. Det som var Sveriges första och än idag väl är Sveriges mysigaste bandyhall. Efter förlusten mot Motala har Edsbyn radat upp matcher utan förlust. Elva matcher utan förlust och serieledning är läget för Edsbyn.

I förra veckan tog Edsbyn tre segrar, med 8-1 mot Broberg som mest imponerande vinst. Övriga vinster 11-0 mot Örebro och 8-5 mot Hammarby kanske mer enligt förväntningarna. Bandypuls ansåg Edsbyns vecka vara så stark att 6 av 11 spelare i veckans elva kom från Edsbyn vilket väl får vara en indikation på att Edsbyn är ett bra lag. Målvakten Henrik Karlström som fått chansen efter att Anders Svensson lämnat var en. Försvaret representerades av Joakim Svensk och Tommi Määttä, och sedan fick naturligtvis Per Hellmyrs (hemma igen efter utflykter i Ryssland och Bollnäst) plats, liksom unge mittfältaren Ted Hedell och femmålskytten från Hammarbymatchen, Oscar Wikblad. Dessa spelare är bara ett axplock av de många starka spelare laget förfogar över.

VBK fick inte med någon spelare i veckans elva, men kan ändå vara ganska nöjda med veckan som var. Seger mot Vänersborg och oavgjort mot Broberg. Vi frågade försvararen Gustav Wallin om hans tankar om förra veckan och matchen mot Edsbyn

Hur ser du på förra veckan (6-5 mot Vänersborg, 5-5 mot Broberg).
Jag det är väl godkänt. Vi tog två poäng hemma mot Vänersborg vilket är bra och sedan tog vi en poäng borta mot Broberg. Jag tycker det är starkt att ta poäng där. De ligger trea i tabellen, de har spelat bra. Sedan tycker jag att vi gjorde vissa framsteg i spelet också. Så jag är ganska nöjd.

Nu väntar Edsbyn, ett ännu bättre lag. Vad behöver ni se upp med hos Edsbyn?
Vi behöver nog sätta hörnruset eftersom de har flera bra skyttar. Sedan måste vi lösa deras höga press som vi räknar med att sätter in. Vi måste noggranna med bollen när vi har den. Sedan är det som vanligt, åka skridskor och kämpa.

Hörnruset har under säsongen varit lite upp och ner – vad är det som gör att det ibland funkar och ibland inte?
Man kan ha bra hörnrus och ändå släppa in mål, det går inte att täcka bort alla skyttar om de har många bra. Ett bra hörnrus kan sprida energi till hela laget. När man täcker skott ger det energi, precis som om de som står på linjen tar bollar. Vi lägger mycket energi på att scouta motståndarna. Oliver Drott lägger ner ett fantastisk jobb där och visar videos från alla motståndarnas matcher så vi ser vilka som skjuter och vad de har för varianter och så vidare.

Ny lång bussresa väntar, vad gör du i bussen?
Jag kollar serier, sover lite, och sedan pratar jag mycket med de andra. Sedan har vi ju fikagruppen, några av vi yngre som fikar tillsammans. Nu försöker de äldre längre bak i bussen som Jocke (Andersson) och Olle (Berglund) göra något liknande, men de får inte riktigt till det. Vi i den riktiga fikagruppen har betydligt bättre fika än vad de har.

Är det hembakat?
Haha, nej tyvärr, det borde det ju vara men vi har inte hunnit det. Vi köper gott fika och har med. Men hembakat måste vi ju sikta på framöver!

 

Se matchen på Sportbladet Play

Tabellen

Lag P S V O F GM IM P
VBK 10:a 13 5 2 6 50 61 12
EIF 1:a 13 11 1 1 78 40 23

Fem senaste VBK
Broberg (b) 5-5
Vänersborg (h) 6-5
Västerås (h) 3-6
Sandviken (b) 3-3
Motala (h) 5-2

Fem senaste EIF
Hammarby (b) 8-5
Örebro (b) 0-11
Broberg (h) 8-1
Rättvik (b) 8-2
Vänersborg (h) 3-2

Senaste möten:
2021/01/29 Edsbyn – VBK 8-2
2020/11/20 VBK – Edsbyn 5-4

Genom tiderna:
VBK – Edsbyn 66 20 6 40 269- 348

Bäste målskytt
VBK: Joakim Andersson 16
EIF: Oscar Wikblad 26

Flest Assist
VBK: Pontus Blomberg 8
EIF: Per Hellmyrs 13

Dennis Josefsson
dennis.josefsson@vetlandabk.se