Inför Motala

Första matchen på det nya året är en resa till Motala.

Tidigare i veckan kunde man se filmklipp på en Motala-spelare som åkte runt på isen med ett paraply – och uppmana till hallbygge – och igår kunde man se ett liknande klipp, där samme spelare skottade snö. Ikväll däremot ser det ut att bli i det närmaste perfekt bandyväder, några minusgrader och inte alltför mycket vind.

Båda lagen har varit spellediga sedan 30 december, och där VBK har fem raka segrar så har det varit lite mer upp och ner för IFK. Men även när man förlorat så har det varit täta matcher, sedan en större förlust borta mot Bollnäs 19 november så har laget fem vinster och fyra förluster, men varje nederlag har varit med uddamålet.

En sådan förlust var som bekant mot Vetlanda i Hydro Arena för en knapp månad sedan, där Axel Ekholm sent i matchen kvitterade till 5-5 och sedan också gjorde 6-5 på övertid.

Matchen ikväll mot IFK Motala är också match nummer 100 lagen emellan, då räknas serie-, slutspels- och kvalmatcher. Första matcherna spelades i kvalspelet våren 1978, lagen vann sina respektive hemmamatcher och kvalet slutade med att Vetlanda följde med Göta upp i högsta serien. 

Se matchen på Elitserien Live

Tabellen

Lag P S V O F GM IM P
VBK 5:a 15 7 2 6 71 73 16
IFK 7:a 14 7 0 7 55 49 14

Fem senaste VBK
Hammarby (h) 8-3
Sandviken (b) 9-4
Frillesås (h) 6-5
Edsbyn (b) 5-3
Sirius (h) 10-7

Fem senaste IFK
Sirius (b) 3-4
Bollnäs (h) 3-4
Frillesås (b) 4-0
Edsbyn (h) 5-2
Broberg (h) 5-4

Senaste möten:
2022/12/07 VBK – Motala 6-5
2021/12/26 Motala – VBK 5-3

Genom tiderna:
VBK – Motala 99 56 8 35 425-337

Bäste målskytt
VBK: Joakim Andersson 24
IFK: Philip Florén 15

Flest Assist
VBK: Pontus Sjölund 9
IFK: Albin Bjerkegren 9

Dennis Josefsson
dennis.josefsson@vetlandabk.se