13 Dec Ny seger i svängig hemmamatch
VBK tog en ny viktig hemmaseger när man besegrade Sirius med 10-7.
Joakim Andersson 3+2, Axel Ekholm 3+2 och så två nya mål av Emil Fedorov. Dessutom bidrog Filip Bringe med två assist och ett hörnmål från den vänsterhalvsposition han för tagen intog. Där har ni de offensiva nycklarna till VBK:s storseger 10-7 mot Sirius.
Första halvlek påminde en del om den förra veckan mot Motala. Ett tidigt baklängesmål efter lite taffligt försvarsspel. En kvittering på tennis efter inspel. Den här gången var det stekhete Emil Fedorov som kvitterade. Han kvitterade ytterligare en gång, efter en halvtimme. Det var ett av de snyggaste målen han gjort i VBK-tröjan. Vägen fram till målet innefatta en bollvinst, en dubbelfattad Dallas-fint och några dragningar därtill. Med det målet lugnade han förmodligen också sin landsman Topi Peuhkuri som skulle tagit det skott som Tobias Nyberg gjorde 2-1 på.
Jocke såg till att VBK var i ledning i halvtid
Det var precis som mot Motala Joakim Andersson som tog fart sista kvarten av första halvlek och vände matchen till VBK:s fördel. Den här gången gjorde han 3-2, såg till att Axel Ekholm kunde göra 4-2 och hade sedan lägen att göra 5-2. Men istället, och det kändes orättvist, gjorde Ted Bergström 4-3 på hörna precis innan halvtidsvilan.
Sedan började andra halvlek och under perioder av den kändes det inte som förra veckan mot Motala, det kändes som en match mot AIK som slutade 13-12. VBK skapade inledningsvis av halvleken målchans i varje anfall. Emil Fedorov hade läge som Anton Andersson reflexräddade, han räddade även Joakim Anderssons styrning från nära håll och FIlip Bringe sköt utanför i bra läge. Och det där är en beskrivning av bara tre-fyra minuter strax innan det att Nils Bergström gjorde 4-4. Åtminstone hos undertecknad infann sig då en känsla av tvivel och hopplöshet. Det skulle inte vara oavgjort inte denna match. Men nu stod det 4-4 och då kan allt hända. Det som hände var att VBK-spelarna tryckte på offensivt och August Ljung såg till att trycka in en hörnretur till 5-4 bra två minuter efter Sirius kvittering. En dryg minut senare var det Joakim Andersson som tog tillvara en retur och gjorde 6-4. Sirius tog då timeout. Därefter sänkte sig ett tillfälligt lugn över matchen. Sirius försökte anfalla, VBK backade hem. Domaren började ta utvisningar.
Vilda västern-avslutning
Därpå följde en ny böljande period som inleddes med att Vladimir In-Fa-Lin drev upp bollen, gav den till Axel Ekholm som lyfte fram bollen en fritt åkande Joakim Andersson som i sin tur la in 7-4. Bara minuten senare gjorde dessutom Axel Ekholm 8-4 och då var det väl klart, eller? Nej, för Noa Djäkner gjorde mål. Och så där höll det sedan på. VBK gjorde mål, Sirius gjorde mål. VBK fick stora ytor att ställa om på. VBK var lite taffliga i försvarsspelet. VBK fortsatte att blanda briljanta passningar men grova felpassningar.
Men när kvällen summeras så gjorde VBK tio mål på Sirius och man släppte in sju, man tog två poäng, man tog sig upp på slutspelsplats och de som tog sig till Hydro Arena fick se en böljande och spännande match där Emil Fedorovs 2-2-mål var något alldeles extra.
Vetlanda BK – IK Sirius 10-7 (4-3)
Målskyttar VBK: Joakim Andersson 3, Axel Ekholm 3, Emil Fedorov 2, Filip Bringe, August Ljung
Målskyttar Sirius: Tobias Nyber 2, Arvid Tapper, Ted Bergström Heramb, Nils Bergström, Noa Djäker, Albin Thomsen
Utvisningar: VBK 2×10, 1×5. Sirius 1×10
Hörnor: 11-5
Matchrapport































