Örebro överträffade Vetlanda

Förlust med 4-5 (3-2) efter tappad tvåmålsledning.

En bandymatch varar längre än 20 minuter även när man spelar mot Elitseriens jumbo. Så långt kunde Vetlanda åtminstone stundtals visa upp ett ganska så frejdigt anfallsspel där man flera gånger straffade Örebro, och ledningen 3-1 borde varit större.

Men strax efter att Joakim Andersson gjort sitt andra och Vetlandas tredje mål – det innebar också att han gjort 300 mål för Vetlanda –  så försvann all förmåga helt. Örebro fick matchen dit man ville och kunde styra och ställa, medan VBK knappt slog en passning rätt. ÖSK första mål kom efter en hörnretur som borde slagits bort, och även andra reduceringen kom på hörna.

Liksom kvitteringen nästan direkt efter paus. Vad än Vetlanda hade talat om under vilan så gav det inte någon utdelning på plan, snarare blev det ännu sämre och timeoutläge tidigt. Örebro tilläts gå ifrån till 3-5 efter passivt spel över hela banan.

Det krävdes en rad med utvisningar för att Vetlanda skulle få till något som ens liknade ett farligt anfallsspel, då var det en knapp kvart kvar, men Örebro försvarade sig med den äran och Vetlandas träffbild gjorde ingen glad. I 89e minuten, med 3.5 minuters tillägg, fick man en straff som Jocke satte och även om det också dök upp kvitteringschans så slutade det 4-5.

Vetlanda BK – Örebro SK 4-5 (3-2)
Målskyttar VBK: Joakim Andersson 3, Axel Ekholm.
Örebro: Robin Folkesson 2, Jacob Sjölander, Filip Bergman, Theo Lewerin.
Utvisningar: VBK 3×10, ÖSK 5×10 + lindrigt matchstraff.
Hörnor: 9-12
Matchrapport

Laguppställning

Dennis Josefsson
dennis.josefsson@vetlandabk.se