Villa gjorde tvåsiffrigt mot Vetlanda

Tung kväll i Lidköping där hemmalaget gjorde lite som de ville och vann med 11-5 (5-2).

Vetlanda hängde med i ungefär en kvart. Man tog till och med ledningen redan i första minuten, en fin passning från Vladimir In-fa-lin till Joakim Carlström som avslutade i mål. Tidigt i matchen var det ungefär lika öppet på Villas planhalva som på Vetlandas, och Vetlanda hade ytterligare ett par anfall där ledningen kunde ha utökats.

Inte för att Villa var ofarliga i sina anfall, kvitteringen kom i tionde minuten på en hörna som satt i nättaket, och ytterligare en stund efter det så började hemmalaget snurra på bättre i anfallet och Vetlandas anfallsspel blev mer desperat än genomtänkt. 

Det dröjde till 19e minuten innan Villa genom Johan Löfstedt tog ledningen i matchen, och sedan var det inte så mycket för Vetlanda att säga till om på en ganska så bra stund. När Villa utökat till 4-1 inom ett par minuter i mitten av halvleken tog Vetlanda timeout.

VBK stod sedan för nästa mål – Emil Fedorov framspelad av Carlström i 34e minuten – och hade sedan en bra period som istället avslutades med en Villa-kontring där en Vetlanda-klubba var sist på bollen in i eget mål, 5-2 var också ställningen i paus.

Tio minuter in i andra halvlek hade hemmalaget gjort tre mål till, och att två av dem kom på fasta situationer förtar inte det faktum att det var så det såg ut i inledningen. Ett par gånger om var det bara Topi Peuhkuri, försvarsklubbor och Guds försyn som hindrade bollen från att hamna i mål.

Desto roligare blev det i 61a minuten då Alex Gustavsson – född i november 2007 – i sin andra match fick göra sitt första mål. Vladde spelade fram Alex som i friläge reducerade till 8-3, och blev gratulerad inte bara av Vetlanda-spelarna utan också av Felix Pherson och Johan Löfstedt.

Villa fixade tvåsiffrigt innan Vetlanda kunde göra sina nästa mål, precis efter 10-3 med kvarten kvar kom Jocke runt på högerkanten och hittade In-fa-lin framför mål. Och i 83e minuten snodde Rauan Issaliyev bollen av försvaret och satte Vetlandas femte mål.

Topi Peuhkuri gjorde sitt bästa i andra halvlek för att hålla nere siffrorna, en straff i 87e minuten blev den sista gången han fick hämta ut bollen ur mål.

Villa Lidköping BK – Vetlanda BK 11-5 (5-2)
Målskyttar VBK: Joakim Carlström, Emil Fedorov, Alex Gustavsson, Vladimir In-fa-lin, Rauan Issaliyev.
Villa: Tobias Augustsson 3, Johan Löfstedt 2, Felix Pherson 2, Martin Hammarberg 2, Martin Karlsson.
Utvisningar: VBK 1×10
Hörnor: 9-11
Matchrapport

Laguppställning

Dennis Josefsson
dennis.josefsson@vetlandabk.se